Kiminle Konuşuyorsun?

0

received_10153512287352221

‘Şehrin Azizleri’ tiyatro ekibinin bir araya gelmesini sağlayan Serkan Aksu’nun yazdığı oyun metninin düzenlemesi Gökhan Erarslan’a, rejisörlüğü ise Eraslan Sağlam’a ait.

Oyuncu kadrosu Başak Çolpan, Aynur Sağır, Serkan Ortaç ve Serkan Aksu’dan oluşuyor.

Topluluğun oluşum sürecinden bahseden Aksu; ‘’Bir araya gelmek için teklif götürdüğüm insanların birbirinden haberi yoktu. Amacım ise bu işi gerçekten yapmak istedikleri için yapmalarıydı. Ekibi toplamaya çalışırken, teklif götüreceğim kişilerin sadece yeteneğine ve bu işi sevmesine dikkat etmedim. Bana göre tiyatrocunun felsefesi ve hayata karşı bir meselesi olmalı. Bu yüzden, ekibimizin başarıya ulacağını düşünüyorum’’ diye konuştu. Hedeflerinin Türkiye’nin her şehrine ulaşarak, tiyatro yapmak olduğuna dikkat çeken Aksu, Ekibin isminin bu sebeple ‘Şehrin Azizleri’ olduğunu söyledi.

Farklı bir konu üzerinden yola çıkarak, toplumsal sorunlara farkındalık yaratma amaçları olduğunu da söyleyen Aksu, ilk oyunları ‘Kiminle Konuşuyorsun’un Türkiye’nin kanayan yaralarından biri olan Kadına Şiddet temalı olduğunu belirterek, “Oyunumuzu izlemeye gelen her izleyici bizim için seçkindir. Bizim davetlimizdir. Seyirciyi asla kategorize etmeyiz. Bize göre tiyatro halk içindir. Aktarmak istediklerimizi aktarırken de asla akıl vermeyiz. Biz sadece var olan durumu gösteririz, sonuca izleyici ulaşır’’ dedi.

 

received_10153519395182221

 

‘TİYATROYU İNSAN İÇİN YAPIYORUZ’

İnsana ve insan sömürüsüne ait olan ne varsa kendileri için tiyatro konusu olabileceğini söyleyerek sözlerine devam eden Aksu, ‘’Biz tiyatroyu insan için yapıyoruz. Çünkü hayatın gündelik akışında insan vardır. Bir insanı değiştirirsen dünya değişir. O sebeple ne kadar insana ulaşabilirsek, kendimizi o derecede mutlu hissedeceğiz. Bu arada burdan tiyatroyu kendimiz mutlu olalım diye yapıyoruz anlamı çıkarılmamalıdır. Maalesef şuan toplumumuzda bir kutuplaşma var. Biz de eserlerimizle bunu yenmek istiyoruz’’ diyerek sözlerini bitirdi.

Oyunculardan Serkan Ortaç, oyun metninde klişeler yer aldığını fakat rejisör Eraslan Sağlam’ın müdahalesiyle oyunun farklı bir boyut aldığını ifade etti. Bu sayede kendi oyunculuklarına da yaratıcı alanlar sunduğunu söyleyen Ortaç, ‘’Biz bunu denemek istedik ve harekete geçtik. Öyle olmasaydı sadece masa başında kadın cinayetlerine sitem edecektik. Ama biz harekete geçtik. Ve bu proje içimizdeki herşeyi, sanatsal döngü çerçevesinde insana ulaştırmamızı sağladı’’ diye konuştu.

‘SEYİCİLERİ DÜŞÜNDÜRECEĞİZ’

Oyunun iki kadın oyuncusu Aynur Sağır ve Başak Çolpan, kadının bile kadına saygısı olmayan bir ülkede yaşadıklarını söyleyerek, izleyicilerin kadına şiddet konusuna olan farkındalığının artacağını umuyor. Ayrıca seyircileri düşündüreceklerini belirten Sağır, “Sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde kadına şiddet uygulanıyor. Oyun içerisinde kadın olmanın zorluğunu yansıttığımızı düşünüyorum. Bence seyirciler çıktıktan sonra, kafalarında soru işaretleri kalacaktır. Onları düşündüreceğiz.’’dedi.

Başak Çolpan ise, sözlerini oyunda yer alan bir tirad ile bitirdi;

‘’Bir gün bir ormanda daha önce hiç duyulmayan gürültüler duyulur olmuş. Küçük ağaçlar bağrışıp, kaçışmaya başlamışlar. Büyük ağaçlar; ne oluyor yahu ? Ne bağırıyorsunuz diye sorduklarında, küçükler; kenarlardan başlamışlar kesmeye, adamın biri elinde baltayla kese kese geliyor demişler. Büyük ağaçlar gayet metanetle yanıt vermişler. Korkmayın çocuklar korkmayın. İyi baktınız mı ? Bizden birşey var mı ellerinde ? Küçükler yanıt vermişler; var efendim var, adamın elindeki baltanın sapı bizden. İşte o vakit büyük ağaçları bir korku kaplamış. İçlerinden en yaşlı olanı şunu demiş; şimdi korkun işte, eğer bizden biri varsa aralarında, işte o zaman korkun.’’

 

received_10153512280207221

 

KİMİNLE KONUŞUYORSUN? 

“Kiminle Konuşuyorsun” günümüzde kadın erkek ilişkilerini çarpıcı bir dille ele alıyor. Kurmuş olduğu Şehrin Azizleri projesiyle üretim yapmaya başlayan genç yazar Serkan Aksu’nun kaleme aldığı oyunu reji performansıyla Eraslan Sağlam yönetiyor. Oyun kadın ve erkeğin varoluş sıkıntılarının üstüne giderken, suç, ceza ve sağaltım kavramlarına farklı bir bakış sunuyor. Bu bakışı da ülkenin mevcut ve tarihsel siyasi panoramasından ayrı tutmuyor.

 

KAYNAK:İLERİHABER

 

Leave A Reply